TarifSaati.Com

Acıktınız mı? TarifSaati.Com'da buluşalım...

07-04-2019     343

Ayva Marmelatı

Ayva Marmelatı

 

Kış mevsimini geride bırakırken kış meyvesi ayvayı değerlendirmekte fayda var. Hem kahvaltı sofralarımız renklensin hem de ev yapımı mis gibi marmelatımız yazın bizi beklesin.
 

Malzemeler

-4 adet orta boy ayva

-1litre su

-2.5 bardak şeker

-Ayva çekirdekleri

-5-6 adet karanfil

-Çeyrek çay kaşığı limontuzu
 

Yapılışı

1.Ayvaları yıkadıktan sonra kabuklarını soyuyoruz, doğruyoruz ve kararmaması için limonlu suya atıyoruz (bu aşamada kararmaması için).

2. Ayvaları kaynatacağımız tencereye alıyoruz. 1 litre suyu ekliyoruz.

3. En yüksek ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Kaynamaya başlayınca orta ateşe alıyoruz.

4. Ayvanın çekirdeklerini bir tülbente sararak tencereye bırakıyoruz ve yarım saat kadar kaynatıyoruz.

5. Şekerini ekliyoruz ve orta ateşte yaklaşık 1 saat boyunca pişiriyoruz. Ara ara karıştırıyoruz.

6. Bu aşamada kıvamının koyu olmasını isterseniz ona göre daha uzun süre kaynatabilirsiniz. Duru olmasını tercih ederseniz de daha erken ocağı kapatabilirsiniz.

7. En son limon tuzu ve karanfili ekleyip 5 dakika daha kaynatıyoruz ve blenderdan geçiriyoruz. Birkaç dakika daha kaynatıp ocaktan alıyoruz.

8. Sıcak sıcak kavanozlara doldurup ağzını sıkıca kapatıyoruz. Bu şekilde serin ve güneş görmeyen bir yerde aylarca muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.
 

Püf Noktası: Ayva reçelinin/marmelatının en önemli özelliği rengi ve kıvamıdır. Bunun için tarifimizde de anlattığımız gibi mutlaka ayva çekirdeklerini kullanıyoruz ve ağır ağır pişiriyoruz. Böylece hem rengi doğal yolla elde etmiş oluyoruz hem de kıvamını tam ayarlamış oluyoruz.İçerik Resimleri

Yorumunuz...


Sizden Gelen Yorumlar