TarifSaati.Com

Acıktınız mı? TarifSaati.Com'da buluşalım...

17-06-2018     201

Çilek Receli Tarifi

Çilek reçeli tarifi

Kahvaltılarda kızarmış ekmekle ve pişilerle ne de güzel gider kıpkırmızı nefis kokulu çilek reçeli…Hatta kurabiyeleri bile süslemekten geri kalmayan bu mucize tarif bütün püf noktalarıyla burada…

Malzemeler

2 kg çilek

6 su bardağı toz şeker

1 çay kaşığı limon tuzu

1 çay kaşığı tereyağı

Yapılışı

1-Çilekler yıkanıp sap kısımları kopartılır. Çileklerin en küçüklerinden olması tercih edilir ancak küçük yoksa da büyük çilekler boydan ikiye veya dörde ayrılabilir.

2- Çilekler büyük bir tencereye alınır ve üzerine toz şeker dökülür. Kapağı kapatılarak bu şekilde dışarıda bir gece bekletilir.

3- Ertesi gün, şeker sayesinde suyunu bırakan çilekler ocağa alınır ve yüksek ateşte kendi suyunda kaynamaya bırakılır. Sulandığı için sonradan su katmaya gerek kalmaz.

4- Kaynamaya başlayınca ocak kısık ateşe alınır ve ara ara çilekler ezilmeden karıştırılır.

5- Reçel köpürdükçe köpüğü bir kevgirle alınır. Köpüğünü önlemek için 1 çay kaşığı tereyağı katılır.

6- Reçel kıvam alana kadar başından ayrılmadan ara ara karıştırılarak pişirilir. Ocaktan almadan 3-4dk önce limon tuzu atılır ve ocak kapatılır. Pişmesi yaklaşık 45 dk alıyor. Reçel soğuyunca afiyetle tüketebilirsiniz….Şimdiden afiyet olsun…Kahvaltılarınız tatlı olsun…

 

Püf noktaları:

1- Reçelleri kışa saklamak istiyorsanız kavanozlara sıcakken döküp(birkaç saniye sıcağı gidince) yeni kapağıyla sıkıca kapatın ve ters çevirin. Bir gün boyunca bu şekilde bekledikten sonra serin bir yere kaldırabilirsiniz. Hemen tüketmek istiyorsanız reçel iyice soğuduktan sonra(küf tutmaması için) kavanoza alıp buzdolabına kaldırabilirsiniz

2- Kıvamını daha rahat anlamak için buzlukta birkaç dakika bekletilen tabağa, reçelden damlatılır. Damlatılan reçel kolayca akıp gitmiyorsa kıvam almış demektir.

3- Tereyağı, reçelin daha parlak olmasını sağlar ve köpüklenmesini engeller.

4- Çileklerin ezilmeden kalmasını istiyorsanız çilekler yumuşadıktan sonra bir kevgirle başka bir kaba alabilir ve şerbetini kıvam alana kadar kaynatmaya devam edebilirsiniz.

5- Reçeli çok fazla kaynatmamaya dikkat edin yoksa yanıksı bir kokusu olabilir ve kararabilir. Kaynarken kıvamı akışken gibi görünse de soğuyup beklediğinde daha koyu kıvamlı olduğu görülecektir.

6- Reçelinizin ilerde şekerlenmemesi için kaynarken üzerinde oluşan köpükleri almaya özen gösterin ve reçele kattığınız şekerin de fazla olmaması, ölçüsünde olması lazım.

7- Reçelin kararmaması için pişme sırasında kapağını kapatmayınız.İçerik Resimleri

Yorumunuz...


Sizden Gelen Yorumlar