TarifSaati.Com

Acıktınız mı? TarifSaati.Com'da buluşalım...

13-06-2018     275

Kiraz Reçeli Tarifi

Kahvaltıların vazgeçilmezidir reçeller. Kiraz mevsimini yaşıyorken taze taze meyvelerden reçel yapmadan olmazdı. Hem kışa hazırlık hem de yaz kahvaltılarını renklendirmek için iyi bir fırsat…Buyurun güzeller güzeli kiraz reçeli tarifimize…

Kiraz reçeli tarifi

Malzemeler:

Yarım kg kiraz

1 çay bardağı toz şeker (damak tadınıza göre arttırabilirsiniz)

1 çay bardağı su

1 çay kaşığı tereyağı

Birkaç tane limon tuzu

Yapılışı:

1-Kirazlar yıkandıktan sonra çekirdekleri çıkartılır. Çekirdekleri çıkarmak için pipet de kullanabilirsiniz.

2-Kirazlar tencereye alınır ve üzerine şekeri dökülüp oda sıcaklığında bir gece bekletilir.

3- Şekerleri eriyen ve suyunu bırakan kirazlar ocağa alınır. Kirazların üzerini geçmeyecek şekilde bir çay bardağı kadar oda sıcaklığındaki su eklenir. Su miktarını kirazınızın miktarına göre ayarlayabilirsiniz.

4- Kaynayan reçele köpürmemesi için tereyağı katılır. Fazla köpük varsa kaşık yardımıyla alınır.

5- Kirazlar yumuşayana kadar ve suyu kıvam alıncaya kadar kirazları ezmeden ara ara karıştırılarak kısık ateşte kaynatılır. Limon tuzu eklenir bir taşım kaynatılıp ocaktan alınır.

Aroma vermesini isterseniz bir adet çubuk tarçın veya karanfil de katabilirisiniz. Reçelleri kışa saklamak istiyorsanız kavanozlara sıcakken döküp(birkaç saniye sıcağı gidince) yeni kapağıyla sıkıca kapatın ve ters çevirin. Bir gün boyunca bu şekilde bekledikten sonra serin bir yere kaldırabilirsiniz. Hemen tüketmek istiyorsanız reçel iyice soğuduktan sonra(küf tutmaması için) kavanoza alıp buzdolabına kaldırabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun…Kahvaltılarınız renkli olsun…

 

Püf noktaları:

1.Kıvamını daha rahat anlamak için buzlukta birkaç dakika bekletilen tabağa, reçelden damlatılır. Damlatılan reçel kolayca akıp gitmiyorsa kıvam almış demektir.

2. Tereyağı reçelin daha parlak olmasını sağlar ve köpüklenmesini engeller.

3. Limon tuzu reçelin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.İçerik Resimleri

Yorumunuz...


Sizden Gelen Yorumlar